OPETH - The Last Will And Testament
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Miluju filmy, které nepředstírají. Miluju filmy, které nestaví diváka do matoucích zrcadlových síní. Miluju filmy, které se nestydí za svou zdánlivou trivialitu, ale naopak ji berou jako největší klad. Miluju filmy, které jsou čisté jako dětská fantazie, odpoutané od imperativů formy a naopak zcela oddané přímosti, upřímnosti a radosti, která vyvěrá z toho nejprostšího vyprávění. Miluju filmy, jako je Forsterovo Hledání Země Nezemě, protože dovedou člověku zjevit to, co považoval za dávno ztracené...
Dětství. Magický to pojem, rozleptávaný sentimentem básníků a patosem tuctových pisálků. V dnešní „dospělé“ postmoderní kultuře jaksi nadbytečný... Naivní dětství. Imaginace. Předstírání. Hra. Jen málo děl světové literatury, jejichž ústřední téma tvoří právě tyto motivy, přežilo v západním světě tak živé a barevné jako Peter Pan Skota Jamese Matthewa Barrieho. Příběh o snové Zemi Nezemi, vílách, létání, pirátech a dětech, které nechtějí zestárnout, se zjevil roku 1904 a od té doby se křišťálově čistá metafora nezkrotné imaginace stala inspirací pro mnoho děl v mnoha různých žánrech.
Marc Forster (Ples příšer) jej vrací na stříbrné plátno třináct let po rozpačitě přijatém Hookovi Stevena Spielberga a rok po Petru Panovi P. J. Hogana. Na první pohled by se mohlo zdát, že Forsterovo podání bude jaksi serióznější, dramatičtějí, nepohádkové... ale to jen do chvíle, než tvůrci rozehrají originální a přímočarou říkanku filmového jazyka, která se zove „Finding Neverland“ (záměrně používám anglického názvu, který je blíže podstatě filmu). Ačkoli je scénář postaven na základech reality a vše, co ve filmu přesahuje meze skutečnosti, je zcela nezpochybnitelně subjektivní vidění a fikce hrdinů, má v sobě Forsterovo dílo více pohádkové poetiky, než obě zmíněné hříčky dohromady. Není to však pohádka o Peteru Panovi, o létání, o vílách, je to pohádka o člověku, který odmítl dospět a žil svůj sen, i když se tím vzpíral neúprosným pravidlům civilního života. Věřil a část své víry dokázal zhmotnit a otevřít tak dveře do světa fantazie obyčejným smrtelníků, ačkoli se pod vzkvétajícím snem skrývalo nevyhnutelné uvadání. Ale právě o víře, která je schopná se této nevyhnutelnosti postavit silou dětstké imaginace, je Hledání Země Nezemě. Ve zdánlivém životopisně laděném díle o autorovi, který nachází inspiraci ve společnosti čtyř chlapců a jejich ovdovělé matky, se skrývá prostinký a dramatickými konflikty reality pouze okrajově zatížený obraz dětské duše, zakleté v dospělém těle... Šťavnatá témata jako podezření z homosexuality a pedofílie, které Barrieho provázela, jsou zatlačena na okraj a film se plnou silou své básnivosti oddává oslavě Barrieho imaginace a čistoty dětské fantazie, které v důsledku překonají vše tragické, co na ně skutečný svět políčí...
Nečekejte velký řemeslný převrat, dokonalý a neotřelý tvar... Tím Hledání Země nezemě opravdu není. Je to filmová pavučina utkaná z upřímnosti, oddanosti příběhu a filmařské fantazie, pavučina tak křehká, že nejsem schopný zaručit, že se pod vaším dechem nepromění v nic... Z režie Marca Forstera vyzařuje upřímná oddanost látce, touha uchopit to krásné, co příběh velkého dítěte Jamese Matthewa Barrieho skýtá. Pohled za slavné kulturní dílo a odvážné spekulování o inspiračních zdrojích nepatří ve světové kinematografii k jevům ojedinělým, nicméně nepamatuju si na film tak... čistý (lepší slovo mě nenapadá). Stylem nám Země Nezemě dost možná připomene bezstarostného mága obrazu Tima Burtona. Náhlé překračování ze skutečnosti do fantazie postav však postrádá ve Forsterově podání mistrovskou lehkost a snové obrazy onu znepokojivost a vizuální kouzlo Burtonových děl, ale o to více vyniká sám příběh a vztahy postav. Duet fenomenálního Johnny Deppa (J. M. Barrie) a přesvědčivě křehké Kate Winslet (vdova Daviesová) je překrásný, snoubí se v něm lehký nádech erotična s takřka dětskou něhou... Ale ta skutečná krása se zračí ve vztahu Barrieho a chlapců Daviesových. V tom, jak je nešťastně ženatý a bezdětný Barrie učí vidět a snít, lépe řečeno, jak jim dokazuje, že se ve světě bigótnosti a upjatosti nesmí za své vidění světa stydět. Skvostem je výkon Freddie Highmorea, který do role benjamínka rodiny Petera vtělil veškerou křehkost, nedůvěřivost i upřímnost, jakou si u dítěte lze vůbec představit. Svým způsobem je dětským odrazem toho, co Barrie prožívá jako dospělý – nedůvěru, deziluzi, ztrátu blízkých. Pozorovat precizního a neskonale sugestivního Deppa a naprosto přirozeného Highmorea je to, čemu říkám nezapomenutelný divácký zážitek.
Nic mi nevadilo, že jsem celý film byl o krok napřed a předvídal, co uvidím. Stejně mě to vždycky smetlo. Cítil jsem se jako dítě, které naslouchá příběhu a říká si – „vím, co teď přijde, to mě nemůže nepřekvapit!“, ale magické „ono“ si do duše vždy cestu našlo. Oprostil jsem od kritických námitek a otrockého analyzování formy a cele jsem podlehl obsahu. Zapomněl jsem na brilantní řemeslnou stránku, která se poslušně podřídila tomu, co sama nese. Nevyčnívá, jen všemi silami pomáhá vytvářet nádherný celek. Vše je tak prostinké, nepřekvapivé, samozřejmé... a právě proto neodolatelně kouzelné a dojemné. Hledání Země Nezemě mě ze skeptického filmového diváka proměnilo v dítě, které se nadšeně opájí krásou vyprávění, hltá překrásně nasnímané obrazy, neláme si hlavu s logikou, motivací či tak přebytečnou věcí, jakou je autenticita (ta nemá a neměla mít ve filmu místo). Forsterovo fantazírující dítko mi vsunulo do dlaně mojí šťastnou myšlenku a dalo mi na pár nádherně pomíjivých chvil schopnost (zase) létat. Proto nemůžu z hodnocení slevit ani půl bod. Tenhle film hodnotím jako kluk nadšený z kouzelného příběhu, ne jako zřejmě už nenávratně dospělý filmový divák...
Film, po jehož shlédnutí jsem se nechtěl vrátit zpátky na zem.
10 / 10
Vydáno: 2004
Vydavatel: SPI International
Stopáž: 106 min.
FINDING NEVERLAND
[Velká Británie / USA 2004]
Režie: Marc Forster
Scénář: Allan Knee (podle hry Davida Mageeho)
Kamera: Roberto Schaefer
Hudba: Jan A. P. Kaczmarek
Hrají: Johnny Depp, Kate Winslet, Julie Christie, Radha Mitchell, Dustin Hoffman, Freddie Highmore, Kelly Macdonald, Ian Hart a další...
Premiéra v ČR / SR: 3. března 2005 / 7. července 2005
Tenhle film Vás zaručeně v některých chvílích dojme a je jen na vás jak hluboko necháte ono dojetí do sebe vsadit. Ať už jde o dojetí nad osudem čtyř malých bratrů ztrácejících po smrti otce i matku, nebo o radostné komorně rozjařené rozechvění v divadle, kde pár sirotků z útulku strhne nadutou konzervativní smetánku do pohádkové hry o Petru Panovi. Takovými scénami je celý protkán s vysokou intenzitou a právě díky nim vás dostane přesně tam, kde vás chce mít. Něco vám ale bude stále našeptávat, že vše velmi něžně útočí na vaše city s překvapivou promyšleností a chladnou inteligencí, která smrtelnou ránu zasadí na konci příběhu. Popravdě však musím říct, že i já jsem se nechal zpracovat tímto příběhem do poddajné formy a nikterak mi nevadil občasný pocit, že si tady někdo až příliš vykalkulovaně hraje s mými emocemi.
Pěkný film jen co je pravda, ale přiznejme si, maestro Depp má na kontě mnohem lepší kousky!
Návrat niekam k "Ghost Reveries" so zvukom posledných albumov. Stávka na istotu, ktorá však za vrcholmi tvorby zaostáva. Navyše, mňa osobne rozprávač pri sústredenejšom posluchu tohto koncepčného albumu irituje.
V jisté BDM RPG hře vytváříte ultimátní postavu a její charakteristiky definujete následovně: Násilí: 100%, Technické skills: 100%, Skladatelská inteligence: 100%, Šarm: 100%, Oddanost 100%, Laskavost: 0%. Do kolonky "Jméno" pak vyplníte: DEFEATED SANITY.
Už poněkolikáté zní otázka stejně: Zničil Einar Solberg další desku jinak velice talentované kapely? Odpověď zní: Zase to zvládl. Jeho hlasový projev je jak chilli. Koření. Měl by se používat citem. Když se tam toho najebe hodně, nedá se to žrát.
Hele, Blake Judd ještě žije. Enfant terrible (ale současně i schopný skladatel) US blacku je (znovu) zpět a tentokráte doručuje tradičněji pojatou kolekci. Šlape mu to dobře, tělo už má sice životem zhuntované, mysl však zůstává stále čerstvá.
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.